Свържи се с нас

Бизнес и финанси

Ще смени ли рафинерията в Бургас собственика си? Унгарски и турски компании в играта

Публикувано

на

Лукойл Нефтохим Бургас

За първи път за продажба на рафинерията в Бургас се заговори през октомври миналата година, когато тогавашният финансов министър Асен Василев обяви новината. Първоначално от „Лукойл“ отрекоха информацията, но месец по-късно руската компания потвърди, че търси купувачи за своите активи в България, включително и за рафинерията в Бургас.

Продажбата на рафинерията обаче не може да се осъществи без одобрението на държавата, която чрез регулаторните органи има възможност да влияе върху избора на купувач и на практика е ключов фактор в евентуалната сделка. Това прави продажбата изключително сложна, защото купувачът трябва първо да постигне споразумение с „Лукойл“ и след това да убеди държавата, че е подходящият избор.

Първоначално най-вероятният кандидат за купувач беше казахстанската държавна петролна компания „КазМунайГаз“, която има съвместни проекти с „Лукойл“ и доставя петрол на рафинерията. Въпреки че изглеждаше логичен избор, Казахстанците притежават групата „Ромпетрол“ и две рафинерии в Румъния, което означава, че покупката на трета рафинерия би била възможна само при изключително изгодни условия. Почти година по-късно няма признаци за сериозен интерес от тяхна страна.

Друг потенциален кандидат беше азербайджанската държавна компания „СОКАР“, която вече има отношения с българската държава като един от основните доставчици на природен газ. Въпреки че наскоро отвориха офис в София, не показват интерес към рафинерията в Бургас.

В началото на годината бизнес средите спекулираха, че сериозен интерес е проявен от един от най-големите световни търговци на суровини – „Трафигура“. Няколко месеца по-късно компанията придоби френската рафинерия Fos-sur-Mer от „ЕксънМобил“. Въпреки това към момента „Трафигура“ не проявява интерес към сделката в Бургас.

Гръцката „Hellenic Energy“, която притежава веригата бензиностанции „ЕКО“ в България, също беше спрягана като потенциален купувач, но засега не е ясно дали проявява сериозен интерес.

През последните седмици в професионалните среди се заговори за напреднали разговори за продажбата на рафинерията на консорциум, включващ унгарската „Mol Group“ и турски компании, свързани с „Боташ“. Унгарците вече са провеждали неофициални разговори за доставки на петрол до Бургас и са проучвали възможни доставчици. „Mol Group“ притежава 4 рафинерии, 2 нефтохимични завода и 380 бензиностанции в Унгария, където е монополист на пазара.

Промените в управлението на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, включително смяната на държавния представител в Надзорния съвет, след среща между българския енергиен министър и неговия унгарски колега, подсилват спекулациите за евентуална сделка.

Възможната продажба на рафинерията на унгарската „Mol Group“ поражда притеснения за фиктивна сделка, при която реалният собственик ще остане „Лукойл“. Рафинерията е от изключително значение за българската икономика и възможността тя да бъде използвана за политически натиск е неприемлива.

За разлика от България, други страни от ЕС предприеха по-радикални мерки спрямо руските рафинерии. Италия заплаши „Лукойл“ с отнемане на лиценза на рафинерията в Сицилия, което доведе до нейната продажба, а в Германия държавата пое контрол над рафинерията на „Роснефт“.

В България също беше приет закон, който позволява държавата да поеме контрол над рафинерията в Бургас, но изпълнението на този закон беше замразено при идването на служебното правителство.

Автор: инж. Пламен Дочев

MV Zona - Обичаме да ви обличаме
ИВ ТРАНС 86
DN Deep Cleaning