Бизнес и финанси
Русия е на финалната права за продажбата на рафинерията в Бургас: Oryx Global или KazMunayGas?

Руската петролна компания „Лукойл“ ще продаде рафинерията си в България до края на годината, съобщава тази сутрин „Файненшъл Таймс„. След близо година преговори на финалния етап са останали два основни кандидата: консорциумът Oryx Global и DL Hudson, и казахстанската компания KazMunayGas.
От кого зависи изборът на купувача?
Тъй като руската държава е основен акционер в „Лукойл“, за такава сделка е необходимо одобрение на избрания купувач от руския президент Владимир Путин. Очаква се в рамките на седмица той да реши кой от двамата кандидати ще придобие рафинерията в Бургас. По неофициална информация, това не са били единствените кандидати. В последния момент от надпреварата са отпаднали Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, гръцката Hellenic Energy и консорциум между турската петролна група Opet и унгарската държавна компания MOL Group.
Който и да бъде избран за купувач на рафинерията, сделката ще трябва да бъде одобрена и от българските регулаторни органи. Възможно е при продажбата да се изменят условията за държавен контрол над рафинерията. Предишното Народно събрание промени закона и изисква одобрение на продажбата от парламента, което означава, че макар и малка, има вероятност избраният от Путин купувач да не бъде одобрен от България.
Кои са двамата купувачи и какви са техните предимства или недостатъци?
Консорциумът Oryx Global и DL Hudson разполага със значителен финансов ресурс. DL Hudson е сред най-големите търговци на суровини в света и през последните две години отбелязва значителни печалби на нестабилните петролни пазари след ковид пандемията. Ако консорциумът купи рафинерията, тя би могла да работи на пълен капацитет с възможност за лесно пласиране на произведените горива. Предизвикателства обаче могат да възникнат при доставката на петрол, поради логистичните трудности на маршрута през Босфора. Основно притеснение поражда Oryx Global, чиято собственост е неясна, а има съмнения, че руската страна може да има контрол над нея. Според сайта на Oryx Global, компанията има широк спектър на дейности, главно в сферата на консултациите и охранителната дейност, защита на данни и инвестиции в рискови зони.
KazMunayGas може би е в по-добра позиция, тъй като вече има дългогодишно партньорство с „Лукойл“ и е основен доставчик на петрол за рафинерията в Бургас. Казахстанската компания разполага със стабилно снабдяване с петрол благодарение на добивния си капацитет и развита логистика през Каспийския тръбопровод. KazMunayGas има опит в региона, а в България присъства чрез дъщерната си компания Rompetrol Group, която притежава две рафинерии в Румъния и веригата бензиностанции Rompetrol.
Какво може да направи държавата?
Държавата може да използва тази сделка, за да преформулира своето участие в рафинерията и да се справи с монополното положение на „Лукойл“ или новия купувач. В момента държавата има само символично участие чрез „златна акция“ в надзорния съвет и почти никакви механизми за влияние или противодействие при злоупотреби. Регулаторите могат да одобрят избрания купувач, но да изискват разделяне на активите на компанията, така че рафинерията да бъде отделена от тръбопровода и акцизните бази. Възможно е държавата да поиска да влезе в съсобственост на тръбопровода. Дали обаче при текущата политическа нестабилност държавата ще успее да защити своя интерес, е въпрос, който предстои да бъде изяснен.
Автор: инж. Пламен Дочев
