Свържи се с нас

Бизнес и финанси

Подготвена ли е България за евентуални санкции на САЩ срещу „Лукойл“?

Публикувано

на

Снимка: БТА

Миналата седмица САЩ допълниха списъка с компании, на които налагат санкции заради войната в Украйна, по програмата EO13662. Към списъка се добавят руските петролни компании „Газпром нефт“ и „Сургутнефтгаз“. С налагането на тези санкции се цели основно ограничаването на руския износ на петрол за Индия и Китай.

Ще се отразят ли обаче новите санкции и на България?

Налагането на санкции на „Газпром нефт“ автоматично поставя под санкции и сръбската НИС Петрол, в която акционер с 60% е руската компания. Това означава, че сръбската рафинерия в Панчево също няма да може да работи, ако собствеността на „Газпром нефт“ в нея остане над 50%. За опасността това да се случи информира миналата седмица и премиерът Александър Вучич. Той е бил предупреден от американското правителство предварително, за да може сръбската държава да вземе съответните мерки. Това, което засяга България, е фактът, че у нас сръбската компания притежава веригата бензиностанции „Газпром“. Ако санкциите засегнат и бензиностанциите „Газпром“ в България, то фирмите, които работят с тях, също биха попаднали под санкции. Това моментално би довело до практически спиране на работа на бензиностанциите „Газпром“, и това може би е причината НИС Петрол да бърза с продажбата им на гръцката „Хеленик Енерджи“.

Има ли реална опасност САЩ да наложат санкции и на „Лукойл“?

Важно е да споменем, че САЩ са наложили санкции на мажоритарния собственик на „Лукойл“ – Юсуф Алекперов, и на главния изпълнителен директор Вадим Воробьов, който управлява бизнеса на „Лукойл“ извън Русия, включително и рафинерията „Нефтохим“ в Бургас. На практика самата компания „Лукойл“ все още не е под санкции, тъй като собствеността на Юсуф Алекперов и Вадим Воробьов е под 50%. Ако обаче от САЩ продължат с политиката на оказване на натиск над Русия и след санкциите на „Газпром нефт“ наложат санкции и на „Лукойл“?

Подготвена ли е държавата, ако се наложат санкции на „Лукойл“?

Какво би означавало за България налагането на такива санкции? Ако под санкциите попадне и „Лукойл България“, която осигурява над 90% от горивата в България, то всяка фирма, която работи с „Лукойл“ и купува горива от тях, ще рискува също да попадне под санкции.

При това положение и акцизните бази, и тръбопроводът за петрол също ще попаднат под санкциите. Тогава нито търговците, нито бензиностанциите ще могат да се снабдяват с горива. Внос на горива също няма да бъде възможен заради санкциите върху акцизните бази. Няма нужда да обясняваме до какво ще доведе това.

В интерес на истината, при правителството на Денков от парламента бе приет Закон за особения управител, който позволява държавата да поеме контрол над рафинерията при форсмажорни обстоятелства. Какво по-форсмажорно от това рафинерията да бъде изправена пред спиране? Друг е въпросът дали този закон е останал само на хартия, или наистина държавата вече има готов екип от професионалисти, който да влезе в рафинерията, за да може тя да продължи да функционира.

Всичко това повдига и друг много важен въпрос: Как при евентуална криза държавата ще контролира ключовите за националната сигурност обекти като акцизните бази за горива и тръбопровода от рафинерията до тях?

Възможните решения

Очертаващата се продажба на „КазМунайГаз“ на активите на „Лукойл“ в България е удобен момент държавата да придобие дял от базите и тръбопровода, или направо да ги придобие. Възможности за това има както при задължителното одобрение от парламента на сделката за продажба, така и при одобрението от КЗК. Аргументът за такива действия би бил първо премахването на монопола над продажбите на едро от една компания, и второ – поставянето на базите и тръбопровода в списъка на обектите, които са критично важни за националната сигурност.

Важните въпроси

Ще използва ли държавата този удобен момент, за да защити своите интереси, или ще го проспи?

Осъзнават ли политиците важността на тези въпроси и потенциалните опасности за българската икономика и националната сигурност?

Имат ли вече готови решения при едно такова негативно развитие на нещата, или смятат, че въпросът не е приоритетен?

Автор: Пламен Дочев

MV Zona - Обичаме да ви обличаме
ИВ ТРАНС 86
DN Deep Cleaning
Popup реклама