Новини Варна
Брегоукрепване, инвестиции, ремонти – какво предстои за крайбрежната алея?

Във връзка със засиления обществен интерес и необходимостта от прозрачност, Община Варна е изпратила официални писма до Областна администрация, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и „Холдинг Варна“. В тях се изисква информация относно бъдещите планове и проекти за крайбрежната алея. Това съобщи кметът на Варна Благомир Коцев по време на брифинг.
Коцев подчерта, че гражданите имат право да знаят какво предстои, както по отношение на държавната инфраструктура – брегоукрепителните дейности, буните и ремонтните работи, така и за инвестициите в частните имоти по цялата крайбрежна зона. Въпреки наличието на кореспонденция между Община Варна и МРРБ за бъдещи намеси, към момента липсва детайлна информация за конкретните дейности, които предстоят.
В писмото до Областна администрация и МРРБ общината настоява за яснота по няколко ключови въпроса. Сред тях са:
- Ще стартират ли и в какъв срок ремонтно-възстановителните дейности по брегоукрепителните съоръжения?
- Осигурено ли е финансиране за тези проекти и ще има ли нужда от актуализация на плановете, изготвени преди 13 години?
- Какви мерки ще се предприемат за текущ ремонт на буните и какъв е графикът за тяхното завършване?
Заместник-кметът Пламен Китипов уточни, че към момента има внесени проекти за текущ ремонт на буните от Областна администрация, но все още не е ясно какво ще се случва. Отговорност на общината е да съгласува Плана за безопасност и здраве (ПБЗ) и Временната организация на безопасността на движението (ВОБД).
Според информация от МРРБ в проектобюджета за 2025 г. са предвидени средства за основен ремонт на буните. Въпреки това, наличният идеен проект е морално остарял и ще се наложи неговата актуализация.
Друг ключов въпрос, който Община Варна е поставила в писмото си, е свързан с аварийното укрепване на ската над крайбрежната алея в участъка от Рибарския плаж до Буна 101. Зададени са следните въпроси:
- Какви са възможностите за финансиране на този проект?
- Длъжни ли са собствениците на имоти в района да предприемат спешни мерки, предвид аварийния характер на обекта?
- Какви дейности ще бъдат извършени и в какъв времеви период?
Община Варна е изпратила писмо и до „Холдинг Варна“, които са собственици на голяма част от частните имоти по крайбрежната алея. В него се настоява за яснота относно инвестиционните намерения на компанията, като се търси отговор на следните въпроси:
- Какви конкретни обекти планира да реализира дружеството в своите поземлени имоти?
- Как тези проекти ще се съчетаят с водопреносния проект?
- Какви са инвестиционните планове за следващите 5 години?
Кметът подчерта, че за общината е от съществено значение да бъдат запазени природните дадености на крайбрежната зона и да не се допуска високо строителство.
Крайбрежната алея – бъдещето остава неясно
Според Коцев крайбрежната алея не изглежда по най-добрия начин – липсва осветление, а настилките са в лошо състояние. Той припомни, че като областен управител е настоявал за облагородяване на зоната и е спрял автомобилното движение по нея.
„Това са ключови въпроси за бъдещето на града и хората трябва да бъдат информирани. Настояваме за прозрачност в процеса на вземане на решения, особено по толкова чувствителни за Варна теми“, заяви Коцев.
Община Варна очаква официални отговори и ще предостави публично цялата получена информация, за да гарантира, че гражданите ще бъдат запознати с бъдещите проекти и намеси по крайбрежната алея.
